Tranzyt przez Węgry ? opłaty, zasady, pozwolenia
Węgry to stosunkowo niewielkie państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Kraj ten graniczy z Austrią, Chorwacją, Serbią, Słowenią, Ukrainą, Rumunią i Słowacją. Węgry dodatkowo leżą na szlaku pomiędzy Europą Zachodnią a Bliskim Wschodem, Turcją i Bałkanami, co czyni z nich strategiczny korytarz tranzytowy w transporcie międzynarodowym. Na węgierskich drogach zagraniczni przewoźnicy napotykają jednak wiele różnorakich problemów.
Zapisy umowy
Zasady wykonywania przewozów na Węgrzech regulują przepisy unijne, jednak nie dotyczą one krajów trzecich. Mimo tego, że i Polska i Węgry należą do Unii Europejskiej, polscy przewoźnicy muszą w szczególności pamiętać o tym, że nasze kraje obowiązują jeszcze przepisy z 1965r. zawarte pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Węgierskiej Republiki Ludowej. W związku z tymi zapisami polscy przewoźnicy muszą uzyskać specjalne zezwolenie z Biura ds. Transportu Międzynarodowego aby móc wykonywać przewozy z kraju trzeciego do i z Węgier.
Rygorystyczne kontrole
Ruch tranzytowy na Węgrzech jest obarczony wyjątkową kontrolą węgierskich służb. Wynika to bezpośrednio z nienajlepszej kondycji węgierskiej gospodarki, którą Państwo próbuje podbudować pieniędzmi z tranzytu.
Nagminnie zatem służby kontrolne mierzą i ważą samochody ciężarowe. Na granicy z Chorwacją, Serbią, Rumunią i Ukrainą każdy samochód musi być obowiązkowo skontrolowany. Dobrze jest zatem aby kierowca miał przy sobie wydruk z pierwszego ważenia (przy wjeździe na Węgry), gdyż przy wyjeździe na innej granicy pomiary mogą różnic się od siebie. Jest to wynikiem błędów niektórych wag statycznych a administracja drogowa nie będzie zbyt pobłażliwa w przypadku niespójności pomiarów.
Bardzo skrupulatnie sprawdzane są także okresy prowadzenia pojazdów oraz odpoczynku kierowców. Służby kontrolne nie zawsze słusznie nakładają w tych przypadkach kary.
Zdarzają się także częste kontrole posiadania obowiązkowego wyposażenia, zgodnie z tamtejszym prawem, w pojazdach >12t. w postaci dwóch gaśnic o łącznej pojemności 12 kg środka gaśniczego. Służby sprawdzają również bardzo często posiadanie przez kierowcę dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do użytkowania pojazdu. W przypadku samochodu leasingowanego wymagana jest umowa najmu przetłumaczona na język węgierski lub angielski.
Aby odwołać się od nałożonych kar należy wnieść specjalną opłatę administracyjną a cała korespondencja urzędowa musi odbywać się w języku węgierskim.
Płatne drogi
Należy pamiętać o tym, że większość autostrad oraz dróg szybkiego ruchu na Węgrzech jest płatna (sieć liczy 6513 km). Od 01.07.2013r. na Węgrzech zaczął działać nowy elektroniczny system poboru opłat o nazwie HU-GO. Różni się on od wcześniej obowiązującego systemu e-winiet tym, że zgłoszenie opłaty następuje poprzez wykupienie biletu na daną relację (musi on zostać opłacony przed rozpoczęciem korzystania z dróg płatnych i jest ważny tylko w jednym kierunku) lub za pośrednictwem urządzenia pokładowego. Jeżdżąc regularnie na Węgry i przez Węgry niezbędne jest zaopatrzenie każdego samochodu wykonującego transport w urządzenie pokładowe OBU. Urządzenie pokładowe przyporządkowane jest do konkretnego numeru rejestracyjnego.
Niestety w związku z wprowadzeniem elektronicznego poboru myta opłaty za przejazd są droższe niż dotychczas i są zależne od ilości osi w pojeździe, klasyfikacji ekologicznej, kategorii drogi oraz długości przejechanej trasy. Od 01.09.2013r. zmienia się także taryfikator kar za wykroczenia wg Ustawy w sprawie Opłat Drogowych. Będą one od tej pory prawie dwukrotnie większe niż dotychczas a w przypadku przekroczenia terminu płatności o 15 dni kara wzrośnie pięciokrotnie.
Na płatnych autostradach zadania kontroli mobilnej realizuje 45 samochodów AAK (jednostka kontroli opłat drogowych) oraz 60 samochodów Komendy Głównej Policji. Na drogach głównych oraz drogach szybkiego ruchu są również zamontowane 74 stałe punkty kontrolne.
Ograniczenia w ruchu
Dużą niedogodnością dla przewoźników są także okresowe zakazy ruchu na głównych szlakach komunikacyjnych kraju dla samochodów ciężarowych >7,5t. Obowiązują one w okresie od 01.07-31.08 w soboty od godz. 15.00 do niedzieli do godz. 22.00 oraz w przeddzień świąt państwowych od godz. 22.00 przez całą dobę. W okresie od 01.09-30.06 obowiązują od godz. 22.00 w soboty lub przeddzień święta do godz. 22.00 w niedzielę lub w święto publiczne. Aby korzystać w tym czasie z dróg należy posiadać specjalne zezwolenie węgierskiej administracji drogowej.
ależy także wspomnieć, że na węgierskich autostradach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku obowiązuje zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe od godz. 06.00 do 22.00.
PodsumowaniTransport na Węgry oraz tranzyt przez Węgry to działalność wielu polskich firm przewozowych. Przedsiębiorcy transportowi muszą zdawać sobie sprawę z tego, że na Węgrzech obowiązują inne przepisy jeśli chodzi o wykonywanie przewozów oraz panuje tam wzmożona kontrola służb oraz skrupulatna i administracyjna urzędniczość. Warto zatem wcześniej poznać wszystkie zasady jakie panują na węgierskich drogach oraz zagrożenia na jakie możemy zostać narażeni.