TRANSPORT ZWIERZĄT
Zwierzęta to bardzo wymagający i delikatny „towar”. Ponieważ w wyniku złych warunków transportowych wiele z nich zostaje rannych lub ginie, Unia Europejska na łożyła wiele obostrzeń i przepisów dotyczących bezpiecznego i humanitarnego przewozu zwierząt. Ich transport musi być nie tylko szybki, ale musi również odbywać się za pomocą odpowiednio przystosowanego pojazdu. Pojazd ten musi umożliwiać min. przepływ powietrza (izolowany dach sztywny lub plandeka), chronić zwierzęta przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi, zabezpieczać zwierzęta przed ucieczką lub ich wypadnięciem.
POZOSTAŁE WYMOGI POJAZDU
Pozostałe wymogi techniczne dotyczące pojazdu to:
– szkielet nadwozia – wykonany z kształtowników stalowych,
– dach, sterowany siłownikami hydraulicznymi, zbudowany z płyty warstwowej, z możliwością podnoszenia o 40cm, co pozwala na zwiększanie przestrzeni ładunkowej poszczególnych pokładów, zapewniając jednocześnie lepszą wentylację,
– nadwozie – wyposażone w sterowany ręcznie system blokująco – zabezpieczający. System ten to układ mechaniczny zbudowany z 4-6 kompletów tuleja- sworzeń (w zależności od długości nadwozia)
– trap – tylna część nadwozia musi posiadać trap, wyposażony w składane boczne bariery o wys.800mm oraz drzwi,
– wewnętrzny układ drzwi – dodatkowe 3 pary skrzydeł, o wymiarach pozwalających na zamknięcie poszczególnych pokładów transportowych
– poszczególne pokłady muszą być wyposażone w ruchome ścianki działowe
– przestrzeń ładunkowa – podzielona na sektory. Niweluje niebezpieczeństwo skumulowani się zwierząt w jednej części nadwozia
Pojazd do przewozu zwierząt musi również posiadać nadwozie, które uniemożliwi wyciek nieczystości poza pojazd, a także wyciek z wyższych pokładów na niższe. Dodatkowe wymogi są jeszcze przy przewozie trzody chlewnej. Powierzchnię transportową muszą tu stanowić trzy pokłady (podłogi), z czego jeden – dolny – stały a dwa ruchome.
Pojazdy do przewożenia zwierząt oprócz wymogów technicznych, muszą spełniać również wymogi specjalistyczne. Muszą być wyposażenie w systemy wymuszonej wentylacji, systemy rejestracji temperatury, układy pojenia zwierząt, a także moduły GSM. Całkowita pojemność zbiorników na wodę powinna wynosić co najmniej 1,5% maksymalnej masy załadunku liczonej w kilogramach. Zbiorniki te powinny być wyposażone w system kontroli poziomu wody, a układ pojenia musi gwarantować zwierzętom dostęp do wody w każdym przedziale nadwozia.
Należy pamiętać, aby przed transportem zwierząt, odpowiednio je „wybiegać”, a także grupować w jednej ciężarówce osobniki, które się znają. Umieszczenie razem obcych sobie zwierząt powoduje u nich stres, pogorszenie samopoczucia, a tym samym jakości mięsa (jeśli są wiezione na rzeź). Równie istotne jest to, aby w grupach przewożone były osobniki o podobnych rozmiarach. W czasie podróży zwierzęta muszą mieć zapewniony dostęp do wystarczającej ilości wody i paszy. Zwierzętom należy zapewnić odpowiednią przestrzeń umożliwiającą stanie czy leżenie w naturalnej pozycji. Także, jeśli zwierzęta są przywiązane. Nie należy ich przywiązywać za rogi ani za kółka w nosie. Rogi, podczas transportu powodują połowę uszkodzeń ciała, dlatego sugeruje się, aby hodowcy usuwali rogi cielakom lub hodowali zwierzęta bezrogie.
SZCZEGÓŁOWE WARUNKI DLA PRZEWOŹNIKA ORGANIZUJĄCEGO DROGOWY TRANSPORT ZWIERZĄT
Przede wszystkim, przewożone zwierzę musi być zdrowe i zdolne do transportu, a warunki przewozu powinny gwarantować mu jak najmniejszy stres. Zwierzęta powinny być rozdzielone wg gatunku, płci oraz wielkości:,- dorosłe i młode należy rozdzielić, z wyjątkiem samic podróżujących z młodymi. Dorosłe samce muszą być oddzielone od samic, knury zarodowe czy ogiery należy bezwzględnie od siebie oddzielić, gdyż podczas transportu mogą powstać między nimi konflikty i walki. Aby ułatwić zwierzętom cały proces transportu, można pomału oswajać zwierzęta z zagrodą i wykonywanymi w niej czynnościami. Jeśli planujemy przewóz kilku grup zwierząt, można już wcześniej je połączyć, aby ustaliła się struktura socjalna wewnątrz grupy. Podczas długiego transportu, należy zapewnić odpowiednie okresy odpoczynku a także dostęp do paszy i wody.
TRANSPORT ZWIERZĄT CHORYCH
Nie wolno przewozić zwierząt: które nie są zdolne do samodzielnego poruszania się i wymagają przy tym pomocy; mają poważne rany otwarte; samic które urodziły w poprzednim tygodniu lub samic przed porodem, jeśli upłynęło 90% okresu ciąży; nowonarodzonych ssaków, jeśli rana po pępowinie się nie zagoiła; zwierząt z porożem w scypule; świń młodszych niż 3 tygodnie, jagniąt młodszych niż 1 dzień, cieląt młodszych niż 10 dni na odległość 100km lub więcej; psów i kotów młodszych niż 8 tygodni, jeśli nie towarzyszy im matka; nieujeżdżonych koni, w przypadku przewozów długotrwałych; przy przewozach długotrwałych, jeśli zwierzętom nie towarzyszy matka, zwierząt domowych nieparzystokopytnych w wieku do 4 miesięcy, cieląt w wieku do 14 dni, lub świń o masie do 10 kg.
Zwierzęta chore lub lekko ranne mogą być przewożone pod warunkiem, że zostaną im zapewnione odpowiednie warunki transportu, a transport nie pogorszy ich stanu zdrowia. W razie wątpliwości można poprosić o konsultację lekarza weterynarii.
CZAS TRANSPORTU ZWIERZĄT
Transport zwierząt nie powinien trwać dłużej niż 8 godzin. Może on zostać wydłużony, jeśli pojazd jest odpowiednio przystosowany, np. jest zaopatrzony w ściółkę i zapewnia wystarczającą ilość pożywienia, poidła a także posiada możliwość wietrzenia. Jeśli pojazd spełnia w/w warunki, można przewozić: karmione mlekiem cielęta, źrebięta, jagnięta – 9 godzin, po tym czasie musi nastąpić co najmniej godzinna przerwa i następnie maksymalnie 9 godzin jazdy; świnie, jeśli będą miały zapewnioną wodę, maksymalnie 24 godziny; zwierzęta jednokopytne do 24 godzin; bydło i owce 28 godzin ale pod warunkiem stosowania co najmniej godzinnych przerw na jedzenie, picie i odpoczynek, po 8 godzinach jazdy; podróż dla piskląt należy zakończyć w ciągu 72 godzin od ich wyklucia się; króliki, drób i inne ptactwo do 24 godzin z uwzględnieniem czasu postoju zapewniając im dostęp do wody i paszy.
Po zakończeniu podróży zwierzęta powinny być wyładowane, nakarmione, napojone. Przed dalszą drogą należy im zapewnić min. 24 godzinny odpoczynek. Przerwa w podróży może nastąpić na specjalnie przystosowanych parkingach, które spełniają odpowiednie warunki techniczne, a także zapewniają opiekę lekarza weterynarii. W przypadku nieprzestrzegania wymogów transportu zwierząt, służby kontrolne mogą nałożyć karę.