Jak zostać kierowcą w firmie transportowej?
Branża transportowa kusi dobrymi zarobkami. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej kariery właśnie w firmach przewozowych. Najpopularniejszy jest oczywiście zawód kierowcy samochodu ciężarowego. Jednocześnie zawód kierowcy TIR-a uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych, ale mimo to chętnych wciąż przybywa. Nie wszyscy wiedzą jednak jak zostać profesjonalnym kierowcą?
Czy to takie proste?
Wielu młodym adeptom wydaje się, że w prowadzeniu samochodu ciężarowego nie ma nic trudnego. Wystarczy wsiąść za kółko, pojechać w wyznaczone miejsce załadunku, przyjąć towar i dostarczyć go do odbiorcy. Zadanie banalne. Jednak aspekty tej pracy są o wiele trudniejsze. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że kierowca zawodowy spędza w trasie prawie pół życia, a kabina samochodu staje się jego drugim domem. Częste kontrole drogowe, korki oraz awarie samochodu mogą przysporzyć wiele dodatkowych kłopotów w trasie. Jednak najistotniejsze jest to, że kierowca bierze na swoją odpowiedzialność wartą kilkaset tysięcy złotych ciężarówkę i naczepę z towarem, za który odpowiada od momentu załadunku do rozładunku. Musi także nadzorować załadunek aby ciężar frachtu był równo rozłożony, zabezpieczyć ładunek, aby nie uległ on uszkodzeniu, sprawdzić zgodność listu przewozowego, musi nadzorować rozładunek oraz dostarczyć list przewozowy odbiorcy. Największą zmorą kierowców są włamania do kabin i kradzieże towaru. Należy pamiętać, że kierowca odpowiada za wszelkie szkody, które wynikną z jego rażącego zaniedbania. Kierowca zatem musi jeździ bezpiecznie, terminowo i solidnie, korzystać tylko ze sprawdzonych i strzeżonych parkingów, a także przestrzegać czasu pracy kierowcy wynikającego z Kodeksu pracy oraz ustawy o czasie pracy kierowcy. Określeniu czasu pracy kierowcy służy tachograf. Zabrania się fałszowania, likwidowania i niszczenia danych zarejestrowanych przez tachograf lub zarejestrowanych na wykresówkach i karcie kierowcy.
Jak zdobyć uprawnienia?
Profesjonalny kierowca to taki, który zarabia na życie prowadzeniem pojazdów. Innymi słowy to osoba, która wykonuje zarobkowy przewóz pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie przekraczającej 3,5 tony. Aby móc pracować jako kierowca zawodowy w firmie transportowej, osoba ta musi posiadać odpowiednią kategorię prawa jazy oraz mieć ukończone właściwe szkolenia. Dodatkowo musi mieć skończone 18 lat i nie może mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych ani psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Nowe osoby dopiero przystępujące do zawodu muszą ukończyć ?kwalifikację wstępną?, czyli szkolenie teoretyczne i praktyczne, zakończone egzaminem. Ukończenie szkolenia wpisywane jest do prawa jazdy. Wszyscy kierowcy zawodowi, zgodnie z dyrektywą 2003/59/WE oraz ustawą o transporcie drogowym, zobowiązani są do odnawiania uprawnień co pięć lat. Na zdobycie wszystkich uprawnień należy wydać średnio od 5000 – 10000 PLN.
Podsumowując:
Praca kierowcy ciężarówki ze względu na swoją specyfikę i charakter wymaga wielu predyspozycji, a także wielu wyrzeczeń. Kierowca TIR-a musi lubić samotność oraz bytowanie w niekomfortowych warunkach, gdyż w trasie spędza kilka, a nawet kilkanaście dni. Musi dobrze reagować na stres i umieć pracować pod presją czasu. Dodatkowo musi być zaradny, odpowiedzialny i uczciwy. Bardzo ważny jest też dobry stan zdrowia oraz siła fizyczna, gdyż praca za kółkiem to ciężkie fizyczne zajęcie. Na pocieszenie można dodać, że zarobki kierowcy wahają się od 1800 ? 6000 PLN miesięcznie.