Jak wybrać najlepsze i odpowiednie AC
O co trzeba zapytać przy wyborze AC w transporcie drogowym?
Jesteś właśnie w momencie, kiedy musisz wybrać odpowiednie dla siebie AC? Jesteś we właściwym miejscu. Przeczytaj kilka pomocnych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Przede wszystkim musisz określić swoje potrzeby. Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe coraz bardziej starają się podpasować pod klientów. Oferują coraz to nowsze pakiety, dzięki którym możesz płacić rzeczywiście za to, co Cię interesuje. Patrz na cenę, ale najpierw sprawdź, co za daną sumę oferuje Ci ubezpieczyciel. Porozmawiaj z nim, by najlepiej dobrać polisę.
Ustal zakres, w którym będziesz chroniony polisą (uszkodzenie, kolizja, kradzież, zniszczenia w wypadku zdarzeń losowych). Przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Koniecznie sprawdź wyłączenia, czyli informacje o naruszeniach, za spowodowanie których nie zostanie ci wypłacone odszkodowanie. Sprawdź czy AC będzie ważne tylko w Polsce, w krajach UE, czy jeszcze w innych.
PO TRZECIE: SUMA UBEZPIECZENIA
Zmienna czy stała? Od tego zależy, jak będzie liczona wartość szkody. Kiedy wystąpi szkoda, stała suma pozwoli na wzięcie pod uwagę wartości samochodu z dnia zawarcia ubezpieczenia. Przy sumie zmiennej wartość pojazdu zostanie obliczona na dzień wystąpienia szkody. Zwróć uwagę czy masz do czynienia ze znanymi systemami, np. Audatex czy katalogi PZMot.
W ubezpieczeniu możesz mieć również własne udziały. Jest to określona wartość szkody (kwotowo lub procentowo), którą pokryjesz z własnej kieszeni. Możesz ją wyzerować, jednak pamiętaj, że wtedy będziesz płacić wyższe składki za polisę. Dodatkowo możesz jeszcze do wyboru franszyze: redukcyjną lub integralną. Ta pierwsza określa wysokość potrąceń odszkodowania, a druga określa kwotę, poniżej której odszkodowanie nie będzie wypłacane.
PO PIĄTE: SPOSOBY ROZLICZANIA SZKODY
Masz do wyboru:
– opcję gotówkową (kosztorysową) – odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio właścicielowi, do którego należy decyzja, czy i gdzie będzie naprawiał samochód oraz
– bezgotówkową (serwisową lub tzw. na warsztat) – auto naprawiane jest w warsztacie, autoryzowanym serwisie lub współpracującym z towarzystwem warsztatem partnerskim, który bezpośrednio rozlicza się z ubezpieczycielem.
Tak – wszyscy jesteśmy zabiegani. Nie mamy czasu. Ale to nie upoważnia nas do podpisywania dokumentów, bez dokładnego zapoznania się z nimi. Dlatego też czytajmy Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Musimy bowiem wiedzieć, czego możemy się spodziewać.