Warunki transportu odpadów
Transport odpadów polega na ich przemieszczaniu z miejsca wytwarzania do miejsc odzysku, unieszkodliwiania lub miejsc gromadzenia. Usługi przewozowe mogą być wykonywane przez zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przez innego, niezależnego przedsiębiorcę transportowego. Transport odpadów niesie ze sobą określone wymogi prawne. W szczególności jest to obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności. Co jeszcze powinna wiedzieć firma zamierzająca podjąć się tego rodzaju przewozów?
Regulacje prawne i zezwolenia
Kwestie transportu odpadów reguluje ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.).
Ustawa nazywa zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów – gospodarowaniem odpadami.
Ustawa mówi przede wszystkim o tym, że aby prowadzić działalność związaną ze zbieraniem lub transportem odpadów należy wcześniej uzyskać zgodę od starosty. Wydana zgoda dotyczy transportowania wszystkich rodzajów odpadów. Zezwolenie na transport lub zbieranie odpadów nie może być wydane na okres dłuższy niż 10 lat. Za brak wymaganego zezwolenia nakładane są kary od 5.000 do 10.000 zł.
Zezwolenie nie jest konieczne w przypadku transportu wewnętrznego odpadów na terenie przedsiębiorstwa lub transportu odpadów na własne potrzeby przez osoby fizyczne i jednostki organizacyjne, nie będące przedsiębiorcami.
Przewoźnik prowadzący działalność w zakresie przewozu odpadów nie jest posiadaczem tychże odpadów. Ma on tylko za zadanie dostarczenie odpadów do wskazanego podmiotu. To przekazujący ma obowiązek wskazania końcowego odbiorcy, czyli podmiotu, który dokona odzysku lub unieszkodliwienia odpadów. Chyba, że transportujący odpady ma jednocześnie zgodę na dokonywanie ich odzysku lub unieszkodliwiania.
Wymogi techniczne
Starosta wydając decyzję, określa środki transportu jakie będą wykorzystywane przez przedsiębiorcę w przewozie odpadów. Przedsiębiorca ma obowiązek podania we wniosku rodzaj i typ pojazdów oraz ich wyposażenie.
Transport odpadów przez niezależnego przedsiębiorcę odbywa się przy użyciu środków własnych, zgodnie z ich przeznaczeniem. Najczęściej są to samochody ciężarowe i dostawcze.
Samochody przewożące odpady powinny być wyposażone w wiele mechanizmów i układów sterowania oraz być przeznaczone gównie do tej funkcji. Do wywozu odpadów na znaczne odległości stosowane są pojazdy o dużej pojemności, tzw. transportowce.
Pojazdy używane do transportu odpadów muszą spełniać również wymagania wynikające z przepisów odrębnych (prawo o ruchu drogowym, transport towarów niebezpiecznych).
Przewóz odpadów może odbywać się za pomocą transportu samochodowego, kolejowego lub wodnego.
Przed transportem odpadów powinno nastąpić ich przygotowanie, w szczególności umieszczanie w pojemnikach, segregowanie i magazynowanie.
Odbieranie odpadów
Transport odpadów, a odbieranie odpadów nie oznaczają tego samego. Odbieranie dotyczy odpadów komunalnych i przedsiębiorca musi posiadać na to dodatkowe zezwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce świadczenia swoich usług.
Najczęściej stałe odpady komunalne wywozi się popularnymi śmieciarkami. Ciekłe odpady komunalne, gromadzone w zbiornikach, wywozi się taborem asenizacyjnym, popularnie zwanym szambowozami.
Przedsiębiorca zajmujący się odbieraniem odpadów komunalnych powinien udokumentować gotowość przyjęcia odpadów przez składowisko, kompostownie, spalarnię lub stację zlewną.
System ?na żądanie?
W przypadku odpadów wielkogabarytowych, niektórych odpadów niebezpiecznych i surowców wtórnych, najczęściej odbiór odpadów następuje po uprzednim ich zgłoszeniu. Jest to tzw. system ?na żądanie?. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach transport odpadów niebezpiecznych podlega przepisom umowy ADR.
Podsumowując:
Odpady mogą powodować zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi lub środowiska. Aby do tego nie dopuścić i ograniczyć ilość odpadów, należy jak najszybciej wywieść je z miejsca ich gromadzenia. Do tego celu wykorzystuje się jednostki gminne lub niezależne firmy zajmujące się transportem odpadów. Niezależnie od formy prawnej, firmy zajmujące się transportem odpadów muszą posiadać na to stosowne zezwolenia.
lukaszanalytic
4 stycznia, 2017 @ 10:15 am
Przewóz odpadów musi być specjalnie oznakowany literą A. Są różne oznaczenia odpowiednio kodowane. Kody i oznaczenia znajdziecie tu http://www.moto.elitgroup.pl/odpady,92,kategoria
Jest też dostępny symulator oznakowania http://www.moto.elitgroup.pl